Tajemnice diety

Jak schudnąć zdrowo i skutecznie?

Oczyszczenie organizmu

To pierwsza rzecz, którą powinniśmy zrobić przed zastosowaniem diety odchudzającej. Oczyszczony organizm lepiej chudnie i szybciej przyswaja składniki odżywcze z diety. By oczyścić organizm, wystarczy przez kilka dni i w trakcie całej diety pić około 2 litrów wody dziennie, zrezygnować z używek (kawy, mocnej herbaty, papierosów, coli, słodyczy i alkoholu). Dobrze jest też ograniczyć białe pieczywo. Po kilku dniach takiego przygotowania możemy uczynić następny krok – przejść na konkretną dietę odchudzającą.

4-5 posiłków w ciągu dnia o mniej więcej stałych porach

Jest to zasada powtarzana niemal na każdym kroku przez wszystkich dietetyków. Jemy często i mało – nawet wtedy, gdy nie chce nam się jeść, żeby uniknąć późniejszego napadu głodu, czego konsekwencją jest zjedzenie znacznie większego posiłku, niż byśmy chcieli. Jedzenie o stałych porach przyzwyczaja organizm do tego, że otrzymuje energię systematycznie, dzięki czemu nie musi magazynować jej w postaci tkanki tłuszczowej.

Ostatni posiłek jemy 3-4 godziny przed snem

Jest to wskazane z dwóch powodów – po pierwsze, ciało zdąży spalić trochę zjedzonych wówczas kalorii jeszcze przed spaniem, dzięki czemu nie odłożą się nam w postaci komórek tłuszczowych. Po drugie, nie obciążamy na noc układu pokarmowego. Nasz przewód pokarmowy również potrzebuje odpoczynku i regeneracji. Dajmy mu te parę godzin w nocy na odpoczynek i dokończenie trawienia pokarmu, który dostarczaliśmy mu w ciągu dnia.

Ciało jest jak pies

Powtarzam to każdemu, kto chce schudnąć. Może brzmi to trochę naturalistycznie i brutalnie, ale ciało trzeba sobie wychować i wytresować – z miłością. Do tego potrzeba konsekwencji i silnej woli. To my jesteśmy jego panem i ma się nas słuchać. W trakcie odchudzania z pewnością wielokrotnie będzie się dopominało o to, czego mu nie wolno, ale my, jako odpowiedzialni właściciele, musimy znaleźć w sobie tyle silnej woli, by się mu przeciwstawić i nauczyć zdrowych zasad.

Chwile słabości – rzecz ludzka

Czasem zdarzy się, że nie damy rady i ulegniemy pokusie jednej czy drugiej. Trudno, tak czasem bywa – w tej sytuacji ważne jest, by nie ulec całkowicie i nie poddać się. Cóż, dziś się nie udało, ale następnego dnia dieta trwa dalej.

Wyznaczanie małych celów i radość z każdego sukcesu

To dość ważna zasada. Dobrze jest chudnąć powoli i małymi krokami zbliżać się do wyznaczonej wagi. Zbyt drastyczne spadki kilogramów w krótkim czasie grożą efektem jojo. Najpierw zrzućmy dwa kilo i cieszmy się z tego, potem przyjdzie czas na kolejne dwa i następne… Aż uzbiera się dwadzieścia dwa i więcej.

Zmiana nawyków żywieniowych – zmianą całego życia

Musimy zdać sobie sprawę z tego, że jeśli chcemy schudnąć i waga nie ma wzrosnąć, musimy zmienić nie tylko sposób odżywiania, ale też całe swoje życie – i to na stałe. Powyższe zasady powinny wejść nam w krew i to chyba w odchudzaniu jest najtrudniejsze. Nietrudno zgubić parę kilo, trudniej jest utrzymać wagę. Dlatego czasem potrzeba nam do tego pomocy specjalisty, który uporządkuje nasz jadłospis i myślenie.

Motywacja łatwiejsza jest w towarzystwie! Zapraszam na mój facebookowy profil, gdzie masz szansę poznać inne osoby rozpoczynające dietę, a także znaleźć więcej mobilizujących porad.