O mnie

Pomagając innym, pomagam sobie

Już od 5 lat rozwijam się i realizuję w zawodzie dietetyka (Poznań). Wizyta w mojej poradni dietetycznej to pełna dyskrecja i wyrozumiała rozmowa, dzięki której zbadam Twoje potrzeby i dostosuję do nich odpowiednią dietę. To także wsparcie – zarówno merytoryczne, jak i psychiczne.

Gdy byłam na studiach magisterskich, bliska mi osoba z rodziny zachorowała na chorobę Leśniowskiego-Crohna. To przewlekła, ciężka choroba układu pokarmowego – praktycznie nieuleczalna. Można złagodzić jej objawy, na przykład stosując odpowiednią dietę. Zainteresowałam się więc dietetyką, by później pomóc tej osobie w ułożeniu jadłospisu. Im bardziej zagłębiałam się w temat dietetyki, tym bardziej mnie on wciągał. Można powiedzieć, że odkryłam wtedy swoje prawdziwe powołanie!

Pochodzę z lekarskiej rodziny. Lekarzem był mój dziadek, lekarzem jest ojciec, siostra też studiuje medycynę. Każdy z nich to także świetny humanista – w dzisiejszych czasach to dość nietypowe, że osoba pracująca w zawodzie medycznym ma również wykształcenie humanistyczne, jednak za czasów mojego dziadka lekarz i każdy, kto zawodowo pracował z ludźmi, powinien był również posiadać wiedzę z zakresu filozofii, psychologii, socjologii i szeroko pojętej kultury. W mojej rodzinie podtrzymujemy tę zasadę – uważamy, że przedmioty humanistyczne poszerzają wiedzę o człowieku i wszystkim, co go dotyczy. Dzięki temu lekarz może przeprowadzić szeroki i rzetelny wywiad zdrowotny – problemy często mają swoje źródło w głowie pacjenta i jego sposobie postrzegania świata.

Dobrze zdaję sobie sprawę, że złe nawyki, na przykład żywieniowe, a także negatywne nastawienie, stres czy problemy życia codziennego mogą bardzo obniżać odporność, powodując większe predyspozycje do chorób lub przyczyniać się do zaburzeń łaknienia. Moje wykształcenie humanistyczne bardzo pomaga mi w pracy zawodowej. Dzięki niemu umiem rozmawiać, wysłuchać, doradzić i zmotywować do pracy. To bardzo ważne w zawodzie dietetyka. Do gabinetu przychodzą różne osoby, z różnymi problemami i kompleksami. Każdej z tych osób należy się indywidualne potraktowanie, wsparcie i szczera rozmowa. Dlatego pierwsza wizyta trwa u mnie z reguły dłużej – około godziny, a każda następna około 30 minut.

Prywatnie jestem żoną i mamą dwóch córek – jedna z nich je wszystko, za to druga to straszny niejadek. Stąd wiem, jak trudno czasem zachęcić malucha do zdrowego odżywiania. Uwielbiam naturę i wszystko, co naturalne. Interesuję się literaturą, psychologią, kulturą Dalekiego Wschodu, a także kuchnią pięciu przemian.

Wykształcenie

  • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu: Studia Podyplomowe: Dietetyka i Planowanie Żywienia Człowieka (2008)
  • WSEIiI – Dietetyka Kliniczna – studia ze specjalizacją w toku
  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu: studia doktoranckie z zakresu nauk humanistycznych (2004-2009)
  • Brain-Gym – kinezjologia edukacyjna według Paula Dennisona i Gail Dennison – kurs instruktorski I, II stopnia (2006)
  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu: studia magisterskie: filologia polska (specjalność pedagogiczna) (1999-2004)
  • Warsztat metodyczny z zakresu: Skąd bierze się stres i jak go minimalizować (2007)
  • Kursy coachingowe – Coaching jako zawód, Lifecoaching (2014)
  • Kurs instruktora rekreacji ruchowej: Joga, fitness – ćwiczenia psychofizyczne z upoważnienia Ministra Sportu i Turystyki (2008)

Odchudzanie w Poznaniu? Zapraszam do kontaktu!

dietetyk Iwona Mielcarek
Fit Diet – Poradnia dietetyczna w centrum Poznania i Swarzędzu